lietuviškai english |
Paslaugos
|
Burnos higienaa
Burnos sveikata būklė, kai žmogus nejaučia lėtinių skausmų burnoje ar veido srityje, kai nėra įgimtų burnos defektų, periodonto ligų, dantų ėduonies, kai žmogus turi visus dantis, kai nėra piktybinių navikų burnoje ar kitų patologinių pokyčių, kurie žaloja burnos ertmės audinius (PSO, 2008). Tinkama higiena yra profilaktikos priemonė, o ne gydymo būdas, būtent todėl atsakingai rūpintis burnos švara reikia pradėti, kol dar nėra jokių dantų ar dantenų pažeidimų. Profesionali burnos higiena taip pat dažnai būna pirmasis gydymo etapas prieš periodontines, chirurgines, terapines procedūras, dantų balinimą ar protezavimą. Kad ir kaip stengiamės kruopščiai išsivalyti dantis šepetėliu, idealiai to padaryti praktiškai neįmanoma. Visuomet lieka apnašų ant tolimesnių galinių dantų, liežuviniuose paviršiuose ar dantų vagelėse, kurių nepasiekia šepetėlio šereliai. Ilgainiui pradeda kauptis dantų apnašas lipni amorfinė medžiaga, kuri susidaro ant danties paviršiaus. Tinkamai nuvalius dantų apnašą, ant danties paviršiaus ilgiau nesusidaro bakterijos ir mikroorganizmai, kurie sukelia burnos ertmės ligas: dantenų uždegimą, dantų ėduonį, ar periodontitą.
Ant dantų paviršiaus ilgai užsilaikius minkštoms apnašoms, veikiant seilėms jos ilgainiui sukietėja ir virsta dantų akmenimis. Tai tarsi kietas kalkių sluoksnis palei dantenas ant danties paviršiaus, kuris gali būti labai įvairaus dydžio, nuo baltos iki tamsiai rudos spalvos. Dantų akmenų individualios burnos higienos priemonėmis pašalinti neįmanoma, tai atlieka burnos higienistas.
Nepakankama burnos higiena dažnai sukelia nemalonų burnos kvapą, kuris mažina pasitikėjimą savimi, kenkia bendravimui. Tyrimais nustatyta, kad burnoje nuolat kaupiantis bakterijoms šios patenka į virškinimo sistemą, iš jos į kraujotaką ir pasiekia įvairius organus. Tai gali paskatinti širdies, plaučių, inkstų ir kitų organų ligų išsivystymą. Kaip atliekama profesionali burnos higiena? Dantų apnašos ir akmenys yra šalinami specialiais instrumentais. Dantų akmenims valyti naudojamas ultragarsinis skaleris, kurio lengvai vibruojantis antgalis švelniai pašalina apnašas nuo danties paviršiaus, jo nepažeisdamas ir nekeldamas skausmo. Tačiau jei dantys labai jautrūs ar procedūros metu kamuoja nemalonūs pojūčiai, galima pritaikyti vietinį nuskausminimą. Iš sunkiai pasiekiamų vietų, pavyzdžiui, tarpdančių, akmenys šalinami rankiniais instrumentais.
Nuvalius apnašas mechaniškai, taikomas pažangus ir saugus metodas Air Flow: kontroliuojamas sodos arba kalcio karbonato dalelių srautas, kuris nukreipiamas į danties paviršių vandens srovės ir suspausto oro pagalba. Dantų apnašo valymui Air flow metodu naudojame kalcio karbonato (Kavo Prophy Pearls) miltelius. Kavo Prophy Pearls miltelių dalelelės yra apvalios ir švelnios, todėl dantų apnašas nuvalomas labai tausojant danties paviršių ir minkštuosius burnos audinius. Air Flow metodu dantų apnašas nuvalomas greitai ir efektyviai tiek nuo danties paviršiaus nelygumų, įdubimų, tarpdančių, tiek ir nuo lygių danties paviršių. Metodas ypatingas tuo, kad danties paviršius veikiamas per atstumą, todėl nepažeidžiami kietieji danties audiniai ir dantenos. Air flow labai efektyvus ir dantis tausojantis metodas nuvalyti apnašui, susikaupusiam dėl rūkymo, juodos arbatos, kavos ir kitų dažančių maisto produktų vartojimo.
Galiausiai dantys poliruojami šepetėliais, guminiais diskeliais ir poliravimo pasta. Dantų paviršius tampa lygus, blizgus, švelnus ir vėliau dantų apnašos ant jo kaupiasi daug sunkiau.
Rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną kas 6 mėnesius. Pacientams, turintiems polinkį į apnašų kaupimąsi ar rūkantiems, apsilankymas pas burnos higienistą rekomenduojamas 34 kartus per metus. Keletas rekomendacijų:
|
|